Serum İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Serum İğnesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Serum İğnesi, Serum iğnesinin tıbbi adı intrakettir. Ucunda iğne bulunan plastik bir parçadır. Genellikle ameliyat olan ve serum kullanan insanlara takılır. İnsanları her seferinde damar yolu açma gibi bir eziyetten kurtarır. Damar yolu açılan kişide sabit olarak durur, iğne ilaç türü şeyler şırınga ile oradan enjekte edilir. Aynı intraket damar da maksimum 2 ya da 3 gün süre ile kalır. Maksimum 3 gün süreden daha Uzun süreli kalması halinde damar da şişlik oluşur ve bu şişlik uzun süre geçmez. Bu süre dolduktan sonra farklı bir yerden yeni bir damar yolu açılır. Sarı renkte ve yeşil renkte olmak üzere 2 çeşittir. Sarı olanı yeşile göre daha kısa ve incedir. Sarı intraket daha çok çocuk hastalar için kullanılmaktadır. Yeşil olan ise daha kalın ve uzun olması sebebi ile yetişkin hastalar da kullanılır.

Genelde el üzerinden ya da koldan damar açılır. Koldaki damarlar çok ince ve bulunamıyorsa el üstünden açılması daha uygundur. Herhangi bir durum da hastanede yatması gereken hastalarda mutlaka damar yolu önlem amaçlı açılır. Bunun nedeni acil müdahale gerektiren bir durum olması halinde zaman kaybı yaşanmamasıdır. Bazen dakikaların önemi müdahale için o kadar fazladır ki ilk yapılan şey damar yolu açmaktır. Çünkü damarı bulmak için ekstra zaman gereklidir. Biraz sakin olup derin bir nefes aldığınız da damar yolu açtırmak hiç de zor bir işlem değildir. Damar yolu açıldıktan sonra ve intraket takıldıktan sonra yerinden kıpırdamaması için etrafına bantlar sarılır. Bu sabit kalması ve damar yolunun şişmemesi için alınan basit bir önlemdir. Bu bantlar sökülürken canınızın yanmaması için dezenfektan madde içeren bir su ile ıslatılır ki teninize yapıştığından dolayı çıkarmak kolay olsun.

İntraketin takılması sırasında dirseğinizin üzerinden bir iple kolunuz sıkıca bağlanır. İşlemi yapacak kişi kolunuzun iç yüzeyine birkaç kez hafifçe vurur, elinizi yumruk yapmanız istenir. Böylece damara çok daha kolay ulaşılır. Damar yolu açılan kolunuzu mümkün olduğunca sabit tutup oynatmazsanız ve üzerine ağırlık bindirmezseniz hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Bazen damar yolu iğnesi fazla hareketten dolayı tıkanabilir. O zaman sağlık kuruluşundaki yetkiliye haber verirseniz yıkama denilen bir işlemle damar yolunuz yıkanır ve serum ya da iğne ilaç düzgün bir şekilde gitmeye devam eder. Çok kısa süren ve acı vermeyen bir işlemdir. Bu yüzden içiniz rahat olsun.

Serum İğnesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Serum Nasıl Takılır?

Serum Nasıl Takılır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doğal Serum Nasıl Yapılır?

Doğal Serum Nasıl Yapılır?

Bebek Burun Serum Fizyolojik

Bebek Burun Serum Fizyolojik

C Vitamini Serumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

C Vitamini Serumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Serum İçeriği

Serum İçeriği

Tüy Azaltıcı Serum Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tüy Azaltıcı Serum Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?