Serum Ne İşe Yarar?
15 Mayıs 2024

Serum Ne İşe Yarar?

Serum ne işe yarar; hastanelere herhangi bir nedenden dolayı gidip tedavi olan birçok kişiye, serum tedavisi uygulanır. Birçok kişi serumun ne olduğunu bilmesine rağmen çeşitlerini, içeriğini, olumlu ve olumsuz yanlarını pek bilmez. Kanın dinlendirilip, pıhtılaştığı zaman ortaya çıkan berrak renkli sıvıya serum denir. Kan metabolizma dışına alınarak bir cam şişe içine konulduktan bir süre sonra pıhtılaşmaya başlar. Bu durum kanın içinde bulunan jibrinojen denilen plazma proteini erimeyen fibrin şekline dönüşmesinden kaynaklanmaktadır. Kan içerisinde bulunan hücreler bu fibrin içinde durur. Kan pıhtılaşır, birazı da serumda kalır. Bir litrelik kanda 400 gr serum bulunur. Bir çeşit ilaç olan serum, iğne veya enjeksiyon ile vücuda aktarılmaktadır. Bu sayede birçok hastalık iyi edilir. Bağışıklık bilimi (İmmünoloji) serumları iki gruba ayırmaktadır.
  • Normal serumlar: Eskiden insanlar için zararlı olan hiçbir hastalığa yakalanmamış, kanı alınan hayvanlardan elde edilen serumlar, özel antikor taşımamaktadır. Normal bir serum çeşididir. Bu türde olan serumlar, laboratuvar ortamında mikrop, besi yerlerinin hazırlanmış aşamasında kullanılmaktadır.
  • Tedavi edici serumlar: Bunlar antikor ihtiva eden serumlardır. Hastalığı ortaya çıkaran mikroplar ve bunların zehirleriyle önceden özel işlem görmüş, bağışıklık kazanmış hayvanlardan ya da insanlardan elde edilen serumlardır. Bunların tedavi edici ve pratikte koruyucu olarak geniş kullanım alanları vardır. Genelde beygirler tercih edilmektedir. Bunun yanında koyun, sığır, katır ve eşek gibi hayvanlar kullanılmaktadır. Serumun etiketinde hangi tür hayvanın olduğu özellikle belirtilmektedir.
Serum ne işe yarar, yan etkileri nelerdir?

Hayvanlardan üretilen serumlardaki proteinler insan vücudu için yabancı olduğundan dolayı, bu tür serumlar insanlara enjekte edildiğinde, yabancı proteinlerin bir an önce vücuttan atılmalarını sağlamak amacıyla, insan vücudu içerisinde karmaşık ve seri olaylar gerçekleşmektedir. Bunun sonucunda bazı insanlarda, klinik belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunların tümüne serum yan etkileri ya da serum reaksiyonları adı verilmektedir.

Serumun faydaları nelerdir?

Serum, kandaki antikorların hastalıklarla çarpışması şeklinde, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Serum kullanılan hastalıkların en bilinenleri; çocuk felci, tifüs, kuduz, boğmaca, tetanos, akrep sokması, dizanteri, kolera, şarbon, mantar zehirlenmesi, veba, difteri, yılan sokması, kangren olarak sayılabilir. Hastalık mikroplarının vücuda alınmasından sonra serum yapılır. Serumun hastalıkları iyileştirme özelliği vardır. Aynı zamanda serum, tıpta başka amaçları ifade etmekte kullanılır. Örneğin; ameliyatın ardından hastada oluşan su kaybı için, kan kaybı için takviye olarak damardan verilen ve içeriğinde besleyici maddeler ya da tuzlar bulunan hazır sıvılarda serum olarak tanımlanır.

Serum Ne İşe Yarar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dermoskin Active Serum

Dermoskin Active Serum

Serum Fizyolojik Burun Damlası

Serum Fizyolojik Burun Damlası

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İzotonik Serum Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İzotonik Serum Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebek Burun Serum Fizyolojik

Bebek Burun Serum Fizyolojik

Kaş Serumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaş Serumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bepanthen Saç Serumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bepanthen Saç Serumu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde Serum Fizyolojik

Bebeklerde Serum Fizyolojik