Bebeklerde Serum Fizyolojik
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Serum Fizyolojik

Bebeklerde serum fizyolojik, bebeklerin nefes almada zorlanmasında, burun tıkanıklığı sırasında kullanılmakta olup, oldukça bebeğinizin rahatlamasında ve sakinleşmesinde faydalıdır. Bebekler burunlarını temizleyemezler ve sümküremezler. Bu sebeple yeni doğmuş bebekler ve henüz bir yaşını doldurmamış bebekler de bu durum çok sık görülmektedir. Eğer önlem alınmazsa bebeğin yaşam kalitesi düşer ve uyku bozuklukları başlar.

Genellikle anne ve babalar nedensiz yere ağladıklarını düşünerek genelde bebeklerin burunlarını kontrol etmeyi unuturlar. Doktorlara en çok sorulan soru şudur; karnı tok, altı temiz, gazı yok peki neden ağlıyor. Evet gerçekten bazı bebekler sebepsiz yere de ağlamaktadır fakat çoğu bebeğin ağlamasının bir nedeni vardır. Bu durumda mama, bez, gaz bu kontrollerin yanına burun tıkanıklığının da kontrolünün yapılmasında fayda vardır.

Bebeklerde serum fizyolojik kullanım şekilleri

Serum fizyolojik içinde bulunan küçük tüplerden meydana gelir. Çoğunlukla 1-2 damla uygulanması önerilmiştir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. 1 -2 damla yoğun tıkanıklıkta burun deliğinin açılmasında yeterli olmayacaktır. Bebeğinizin rahatlamasını istiyorsanız ve burun tıkanıklığını açmak istiyorsanız tüpün çeyreğini bir deliğe uygulamanız ancak yeterli olacaktır. Bu sayede burun deliği açılacaktır. Bebeklerde serum fizyolojik her kullanımda iki burun deliğine yarım tüp kullanılmasında faydalı olacaktır. Bu işlemin yoğun burun tıkanıklığı olan ve hırıltılı nefes alan küçük bebeklerde günde en az 4 en fazla 6 defa tekrar etmeniz önerilmektedir. Bebeklerde serum fizyolojik kullanım şekli; doktorun önereceği kullanım şekline bağlı olarak değişebilir.

Bebeklerde serum fizyolojik belirtilen dozlarda kullanıldığında genellikle yeterli olmaktadır. Bebeğinize uygulandığında burun içerisindeki birikinti genze doğru gidecek ve bebeğiniz bunu yutacaktır. Bu yöntem bebeğinizin oldukça rahatlamasını sağlayıp, sakinleşmesine ve daha huzurlu olmasını sağlayacak. Ancak genze itilmeyen ve burun içerisinde kalanlar için bir pompaya ihtiyaç vardır. Bir pompa yardımı ile bebeğinizin burnunu temizleyerek, burun tıkanıklığını giderebilirsiniz. Bir iki gün içerisinde bebeğinizin sakinleştiğini, rahatladığını ve uykusunun düzene girdiğini göreceksiniz.

Bebeklerde serum fizyolojik, bebeklerin nezle olduğu, soğuk algınlığının etkisiyle kızaran, çapaklanan ve kaşınan gözleri içinde çok rahatlıkla kullanılabilir. Steril bir gazlı beze 3-4 damla serum fizyolojik damlatarak gazlı bezi ıslatın ve bebeğinizin göz çevresini, göz kapağının tamamını yumuşak hareketlerle güzelce temizleyin. Bu uygulamayı 2-3 gün tekrarlamanızda fayda vardır. Bu işlemi yaptıktan sonra bebeğinizin gözleri rahatlayacak ve kaşıntısı azalacaktır.

Bebeklerde Serum Fizyolojik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bebek Burun Serum Fizyolojik

Bebek Burun Serum Fizyolojik

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6