Doğal Serum Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Doğal Serum Nasıl Yapılır?

Doğal serum nasıl yapılır, doğal hazırlanan serumlar cilt bakımının olmazsa olmaz parçalarından biridir. Evde doğal serumu hazırlamak oldukça basittir. Kolaylıkla bulunabilen birkaç malzemenin bir araya getirilmesi ile doğal serum yapılabilir. Ancak doğal serum yapmanın bazı püf noktaları vardır. Hazırlanacak serum hangi cilt tipine göre hazırlanıyorsa kullanılan malzemeler değiştirilmelidir.

Çoğu kadın cildinde yağlanmayı arttıracağı düşüncesiyle bitkisel yağlar yerine kozmetik ürünler tercih etmektedir. Bitkisel ya da kozmetik bakım ürünleri cilt bakımı için oldukça önemlidir. Ancak doğal yağlar kozmetik ürünlere nazaran cildi çevresel faktörler ve yaşlanmaya karşı daha koruyucudur. Ayrıca krem gibi ürünler ile kıyaslandığında daha etkilidirler.

Doğal serum nasıl yapılır?

Doğal serum yapmak için ilk olarak cilt tipine uygun taşıyıcı yağ tercih edilmelidir. Ardından esansiyel yağ temin edilerek doğal serum yapımına başlanmalıdır.

Tercih edilen taşıyıcı yağdan 4 çorba kaşığı ve 30 damla esansiyel yani uçucu yağ koyu renkli cam bir şişenin içine alınır. Şişe püskürtmeli ya da damlalıklı olmalıdır. Şişenin yarımına kadar taşıyıcı yağ eklenip üzerine uçucu yağ ilave edilir. Kapağı kapatılarak 2 dakika boyunca devamlı çalkalanır. Bu sayede yağların birbiri ile tamamen karışması sağlanır. Hazırlanan doğal serum karanlık bir yere çalınarak 24 saat boyunca bekletilir. 24 saatin sonunda doğal serum istenilen zaman kullanılmaya başlanabilir.

Doğal serum içinde kullanılan yağlar doğal olduğundan ve hazırlanan serumun içerisinde herhangi bir kimyasal ve koruyucu bulunmadığından dolayı en fazla 6 ay muhafaza edilebilir. Bu zaman zarfından önce eğer hazırlanan serum kokmaya başlamışsa bozulmuş demektir.

Doğal cilt gençleştirici serum nasıl yapılır?
  • 4 tane E vitamini kapsülü
  • 2 çorba kaşığı tatlı badem yağı
  • 2 çorba kaşığı üzüm çekirdeği yağı
  • 2 çorba kaşığı jojoba yağı
  • 2 çorba kaşığı avokado yağı
Hazırlanışı ve uygulanışı: E vitamini kapsülleri cam bir kâsenin içine boşaltılır. Ardından üzerine üzüm çekirdeği yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı ve avokado yağı eklenerek plastik bir kaşık ile homojen bir şekilde karıştırılır. Hazırlanan karışım püskürtme aparatlı bir şişeye alınarak güneş görmeyen karanlık bir yerde saklanır. Hazırlanan serum biteme kadar aynı şekilde karanlık ve serin bir ortamda saklanmalıdır.

Serumdan yüz, çene ve alın bölgesine birer damla damlatılarak bölgelere masaj hareketleri ile sürülür. Serum uygulanmadan önce cildin mutlaka temiz olması gerekir. Cilt temizlenip kurulandıktan sonra serum uygulanmalıdır. Özellikle gece yatarken ve sabahları uyanıldığında kullanılırsa daha etkili olur.

Doğal serum hazırlanırken hangi cilt, hangi taşıyıcı ve uçucu yağı kullanmalıdır?
  • Normal ciltler taşıyıcı yağ olarak, kayısı çekirdeği yağı, fındık yağı ve badem yağı, uçucu yağ olarak, limon yağı, rezene yağı, lavanta yağı, gül yağı, benzoin yağı ve sardunya yağı kullanmalıdır.
  • Kuru ciltler taşıyıcı yağ olarak, badem yağı, soya fasulyesi yağı, kayısı çekirdeği yağı ve zeytinyağı, uçucu yağ olarak, benzoin, Calendula, sandal, sardunya, paçuli, gül, biberiye, neroli, çördük yağı kullanmalıdır.
  • Yağlı ciltler taşıyıcı yağ olarak, kayısı çekirdeği yağı, üzüm çekirdeği yağı, fındık yağı ve badem yağı, uçucu yağ olarak, greyfurt, gül, sardunya, limon, nane, sandal ağacı, melisa, kişniş yağı kullanmalıdır.

Doğal Serum Nasıl Yapılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Serum Fizyolojik

Bebeklerde Serum Fizyolojik

Haber Bülteni

Güncel

Dermoskin Active Serum

Dermoskin Active Serum